Македонија

Колумни

Смрт на фашизмот, слобода на народот! – Пишува Роберт Димитриевски

Не, не е време комитско. Време партизанско е. Осум децении откога се крена против фашизмот, македонскиот народ повторно се соочува со истата...

Силјановска бара да се прочита законот: Не глумете “Супер Франкештајн влада”

Во текст со наслов: "Пржински автократски акробации" професорката го критикува начинот на кој функционира техничката влада. Таа бара Владата да се занимава само со тоа...

Свет / Балкан

Помпео: Косово клучно за безбедноста на Балкан!

Американскиот државен секретар Мајк Помпео рече дека суверенитетот и независноста на Косово остануваат клучни за безбедноста и стабилноста на Западен Балкан.„По...

Франција го смени ставот, уште да се убедат Данска и Холандија,...

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ оцени дека промената на методологијата за проширување на ЕУ влијаела врз Франција веќе да не му...

Бизнис

Видео

Sportex

Вардар го „демонтира“ Мотор и обезбеди осминафинале во ЛШ

За инает на сите (финансиски) проблеми и заминувањето на Криштопанс и на Атман, ракометарите на Вардар дома го декласираа Мотор Запорожје со...

Популарно

И до пасош преку приоритетна листа

До крајот на март нов пасош ќе може да добијат само избрани 4.000 граѓани, и тоа во редовна процедура,...

Фуркан: Џабир, не се боревме против еден peжим за да создадеме нов

Ваква порака му испрати преку социјалните мрежи новинарот Фуркан Салиу на првиот човек на невладината „Цивил медиа“, Џабир Дерала.

На „маршот за правда“ ечеше „цела Шутка Ес-Де-Ес“ (ВИДЕО)

Како ехо на некогашното „цело Скопје вмровски град“, на вечерашниот „марш за правда“ на власта на минување кај Собрание ечеше „цела Шутка...

Дамовски: Стани Стево, народот на марш како стока ти го носат!

Користејќи негова изјава од опозиционерските денови, режисерот Борис Дамовски го прозва претседателот Стево Пендаровски во врска со „маршот за правда“ на партијата...

Тортевски: Кој тоа прави марш за правда?

Адвокaтот Александар Тортевски реагира на вечерашниот “Мapш на пpaвдата”. https://twitter.com/atortevski/status/1229108356285173761?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1229108356285173761&ref_url=https%3A%2F%2Finfomax.mk%2Fwp%2F%25d1%2582%25d0%25be%25d1%2580%25d1%2582%25d0%25b5%25d0%25b2%25d1%2581%25d0%25ba%25d0%25b8-%25d0%25b7%25d0%25b0%25d0%25b5%25d0%25b2-%25d1%2581%25d0%25be-%25d0%25bf%25d0%25b0%25d0%25b7ap-%25d1%2581%25d0%25be-kp%25d0%25b8%25d0%25bc%25d0%25b8%25d0%25bda%25d0%25bb%25d1%2586%25d0%25b8-%25d0%25ba%25d0%25be%25d0%25b3%25d0%25b0%2F

Зошто Мијалков е на слобода, прашање на маршот на СДСМ (ВИДЕО)

Активист на Левица вечерва на маршот на СДСМ на кој се бара правда истакнал порака со прашање зошто Сашо Мијалков е на слобода. https://twitter.com/Trollowsky/status/1229460704572342272?s=19

Најчитани

Македонски вредности

Рецепт на денот

Човек на денот

Дигитал

Личен развој

Одложување на обврски: Управување со емоции, не со времето –...

Откријте ги вистинските причини зошто ги одложувате обврските и ќе почнете да ги остварувате вашите цели. Како многу писатели, така и јас сум врвен експерт...

Вложувајте во јуниорите, не оставајте победата да биде одвеана од ветерот

Информација за успехот на јуниорите од Македонија на 16. Меѓународна олимпијада по природни науки што се одржа во Доха, Катар,...

Референдум 2018

Легендарната пејачка Блага Петреска сака победа на Силјановска

Македонската фолк легенда Блага Петреска која никогаш досега не дала јавен коментар за некое политичко прашање денеска јавно изрази поддршка за професорката Гордана Силјановска...

Лавров: Ако постапевме на македонскиот референдум како Западот, ќе ни воведеа...

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, на Меѓународната безбедносна конференција во Минхен уште еднаш негира руска вмешаност во настаните во...

Цитат на денот

Чувај го здравјето