Македонија

Каракачанов ја добил “Душата на Македонија”

Објавено е целото писмо што градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски му го пратил на бугарскиот министер за одбрана Каракачанов. Во писмото со кое Димитриевски го...

Колумни

За б’лгарските работи и Тања Мангалакова – пишува Горан Момироски

Да се разговара и преговара под присила во 2020 година за тоа дали Гоце и Македонците се Бугари е само уште една од низата...

Ќе признаеме ли дека Глигоров 28 лета бил Бугарин – пишува...

Ако бугарските власти успеат во своите намери и Македонија ги прифати барањата на властите во Софија тогаш Македонија сакала-не сакала ќе прифати дека столбовите...

Свет / Балкан

Демонстранти му честитаа „именден“ на Бојко Борисов во „Ноќта на вештерките“

На 115-от ден на граѓанско незадоволство од властите, демонстрантите во Софија истоварија тикви пред зградата на бугарската влада и порачаа „Ајде...

Принцот Чарлс конечно ќе стане крал!?

Најстариот син на кралицата Елизабета ќе седне на британскиот трон по шест месеци откако неговата мајка ќе се повлече на нејзиниот...

Бизнис

Видео

Sportex

Брестовац го изостави „министерот за одбрана“ и голман на колото во...

Борко Ристовски не се најде на скратениот список од 19 ракометари што селекторот на македонската репрезентација Данило Брестовац го одреди за претстојниот...

Популарно

Каракачанов ја добил “Душата на Македонија”

Објавено е целото писмо што градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски му го пратил на бугарскиот министер за одбрана Каракачанов. Во писмото со кое Димитриевски го...

Македонка политичарка со грчко презиме предизвика тензии во дијаспората

Кандидатка за член на локалниот совет во општината Дарбин во градот Мелбурн предизвика поделби и дебата меѓу Македонците на седмиот континент поради нејзината национална...

Опозицијата споредува: Заеви имаат пари за Мајбах, Струмица нема за болничко возило

Директорот на струмичката болница го потврди хаосот и криминалот на семејството Заеви и Филипче во здравството. Додека СДСМ и Филипче ги трошат парите од...

Ванковска до Дескоски: Нема ништо вечно под Сонцето, го заболе светот за „Преспа“

Професорката Билјана Ванковска му реплицира на професорот по меѓународно право Тони Дескоски, според кој „новото име Северна Македонија ни е за навек“,...

Дескоски: Новото име ни е за навек. Не е фер да ги лажеме луѓето...

Професорот по меѓународно право Тони Дескоски тврди дека новото име на македонската држава било „за навек“, бидејќи „западниот свет вложи многу напор...

„Чакам ве с’с бујна страст“: Захариева доби покана од Македонски активист

Македонскиот активист од САД Гоце Панговски ја кани шефицата на бугарската дипломатија на дебата за македонското потекло. "НЕ-почитувана Екатерина Захариева, Ekaterina Zaharieva, за кои корени...

Најчитани

Македонски вредности

Рецепт на денот

Човек на денот

Дигитал

Личен развој

Катерина Златановска – Попова: Работете го она што ве прави среќни...

„Во времето на моите родители изборот на професија и вработувањето било еднаш за цел животен односно работен век. Ретко било ...

Утре почнува “NASA SPACE APPS CHALLENGE 2020” – и Скопје дел...

Учесниците ќе можат да разговараат со 5 ексклузивни говорници од NASA, Google, Blue Origin, MIT меѓу кои и Астронаут со 2 лета во Вселената Овој викенд...

Референдум 2018

“Ќе ви дојдеме до Токио и…”(КОМЕНТАР НА НЕДЕЛАТА)

Нашинец што работи привремено во Дуизбург, Германија го има коментарот на неделата кој е даден на текст на expres.mk Арбен во само една проширена реченица...

Најуспешната кампања „Седи дома“ во Македонија (ВИДЕО)

Среде кризата со коронавирусот и апелите да се остане дома, „Свети Нео“ потсетува на Твитер на најуспешната кампања „Седи дома“ во Македонија,...

Цитат на денот

Чувај го здравјето